جلسه دفاع سطح 3

اصفهان/ برگزاری جلسه دفاع سطح سه با موضوع "مبانی فقهی تحولات قانونی در مورد حضانت طفل"

شناسه خبر : 60691

1397/03/06

تعداد بازدید : 20

اصفهان/ برگزاری جلسه دفاع سطح سه با موضوع
خانم اعظم حاجی هاشمی اسفرجانی ، طلبه مرکزتخصصی فقه و اصول النفیسه اصفهان از پایان نامه خود با عنوان : "مبانی فقهی تحولات قانونی در مورد حضانت طفل" به راهنمایی حجت الاسلام و المسلمین مسعود راعی و داوری جناب آقای دکتر محمد هادی مهدوی ، شنبه مورخ 29/2/1397 ساعت 08:00 صبح در مرکز مدیریت استان اصفهان دفاع کرد.

خانم اعظم حاجی هاشمی اسفرجانی در دفاع از پایان نامه خود اشاره کردند: بعد از انقلاب اسلامی ایران تحولات قانونی بسیاری صورت گرفته است. از جمله تحولاتی که ایجاد شده است مربوط به ماده های قانون مدنی در زمینه  حضانت طفل می باشد. این ماده های قانونی که از قول مشهور فقها سرچشمه گرفته شده است با توجه به شرایط ومقتضیات  زمانی مورد انتقاد حقوق دانان قرار گرفت و آنان را به تفکر واداشت تا به اصلاح آنها پرداخته و باشرایط فوق تطبیق دهند . به همین دلیل لایحه های مربوط به هر کدام از ماده های قانونی به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد که با بحث وبررسی  اصلاحیه بعضی از این مواد قانونی به تصویب مجلس شورای نگهبان رسید اما ماده 1169 ق.م به علت مخالف بودن با قول مشهور فقها شورای نگهبان آن را رد کردو به مجمع تشخیص مصلحت فرستاده شد تا به تصویب رسید .

ایشان در ادامه گفت: مواد قانونی مربوط به حضانت که تغییر کرده اند عبارتند از : ماده 1168ق.م که کلیه احکام طفل مشروع وغیر مشروع را به استثنای ارث یکسان نمود.ماده 1169ق م مدت حضانت طفل را تا 7 سال اعم از دختر وپسر با مادر وبعداز آن با صلاحدید دادگاه می داند . ماده 1170 ق.م سلب حضانت مادر با ازدواج مجدد را برداشت . ماده 1171 ق.م حضانت طفل را  در صورت فوت پدر، مادربه ولی زنده می سپارد هرجند پدر برای طفل خود قیم مشخص نموده باشد . ماده 1172 ق.م دلالت بر تکلیف بودن حضانت طفل  وعدم امتناع ازنگهداری او  دارد. ماده 1173 ق.م مصادیق عدم مواظبت طفل را بیان نموده است.

خانم حاجی هاشمی در پایان گفتند: اگر چه در این ماده های قانونی از قول مشهور فقها عدول شده است اما با توجه به نظرات فقها  و روایات می توان دریافت که این تحولات با فقه هماهنگی دارد . در مورد مبنای تحولات که براساس احکام اولی است یا احکام حکومتی اختلاف نظر است . هدف قانونگذار از این تحولات قانونی حمایت از طفل بوده است چرا که یکی از مبانی مهم قانون گذاری تامین امنیت کودک در خانواده در مرحله نخست  وتدوین مقرراتی است که کودک را از عشق و عاطفه خانواده اصلی جدا نکند.لذا برای تحولات قانونی حضانت طفل ضمانت اجرا ومسئولیت مدنی وجود دارد.