مازندران خبر برگزاری کرسی آزاد اندیشی

شناسه خبر : 60356

1397/02/31

تعداد بازدید : 58

مازندران خبر برگزاری کرسی آزاد اندیشی
در راستای تنویر افکار عمومی در جهت قبح زدایی متعه در جامعه، کرسی آزاداندیشی با موضوع آثار اجتماعی متعه در حوزه علمیه الزهرا سلام الله علیها جویبار برگزار شد.

سخنران مدعو لیلا رمضان نیا  و سخنران منتقد کوثر جعفری و داور جلسه زهراسادات زهراپور بوده است.
رمضان نیا  در ابتدای نشست به نص صریح قرآن در مورد متعه  اشاره نموده و تاکید کرد:غریزه جنسی، قویترین غریزه ای است که از سوی خداوند برای تداوم نسل قرار داده شده که برای کنترل آن سه نظریه ؛سرکوبی همانندراهبان؛آزاد گذاری همانند غرب ومتعه در اسلام مطرح می باشد.  
رمضان نیا  با اشاره به فلسفه وشرایط ازدواج موقت، افزود: ازدواج موقت برای همه افراد جامعه نیست بلکه برای افرادی است که در معرض فسادند مانند  زنان بیوه ومطلقه و آن را یک راه اضطراری جهت تعدیل غریزه جنسی برای افرادی دانست که میل شدید جنسی دارند اما شرایط ازدواج دائم را ندارند.
 وی با تاکید براینکه اگر ازدواج موقت ثبت وضبط شود تعهد آور خواهد بود وجلوی سوء استفاده وبی مسئولیتی  بسیاری از مردان را خواهد گرفت اذعان داشت همین که افراد بدانند ازدواج موقت آنها ثبت محضری خواهد شد به راحتی نمی توانند به این کار اقدام کنند و از تنوع طلبی آنها کاسته خواهد شد.  
کارشناس علوم دینی ضرورت ازدواج موقت در جامعه امروز را افزایش سن ازدواج وکاهش سن بلوغ جنسی دانست و اظهار داشت آثار اجتماعی متعه؛ جلوگیری از فساد و فحشا، اثر روانی در تعدیل غرایز با حفظ عفت ،حفظ حضانت کودکان ناشی از رابطه مشروع، نهاد مفید برای خانم های بی سرپرست وداشتن فرزند برای خانواده های نا امید از فرزند آوری می باشد .
   خانم جعفری؛ منتقد جلسه ضمن تایید سخنان مطرح شده، به قبح این حکم الهی در جامعه امروز اشاره کرد وگفت: به علت عدم فرهنگ سازی و جا نیفتادن درست این مسئله در بین مردم، آسیبهای زیادی برای آن مطرح است ازجمله افسردگی زن هنگام اتمام متعه، دیدمنفی جامعه نسبت به این خانم ها، کاهش ازدواج وبه دنبال آن کاهش جمعیت، بلاتکلیفی کودکان متولد شده ، بی مسئولیتی و سوء استفاده برخی از این حکم الهی، ازهم پاشیدگی کانون خانواده .
در ادامه خانم زهراپور به عنوان داور جلسه ، بحث را جمع بندی کرد وگفت: نگاه جامعه این است که متعه به نفع مردان وبه ضرر زنان است اما در واقع، با اجرای قوانین متعه وثبت محضری آن، حقوق ومنافع زنان  وکودکان ناخواسته حفظ خواهد شد. زیرا متعه تعهد آور است.
وی با اشاره به اینکه  زنان مطلقه آسیب پذیر ودر عین حال آسیب زننده اند گفت: با متعه، زنان بی سرپرست سروسامان یافته وهم جامعه از فساد در امان خواهد ماند .
وی با تاکید بر اینکه متعه یک حکم الهی است اذعان داشت علت استحباب متعه، تلاش معصومین برای حفظ واز بین نرفتن این حکم الهی بوده است .
مشاور خانواده با اشاره به اینکه  امروزه در جامعه قبح متعه از زنا بیشر است تاکید کرد متعه دقیقا جایگزین زناست که از سوی خداوند در شرایط اضطراری برای جلوگیری از گسترش فساد تشریع شده است.
وی متعه را سوپاپ اطمینان برای مردان دانست وافزود: هراس زنان از متعه توسط شوهرانشان سبب می شود آنها به تعهدات و وظایف همسری خود عمل کنند. در خاتمه سوالات خواهران طلبه مطرح و پاسخ داده شد.