کردستان - نشست علمی

شناسه خبر : 57643

1396/12/22

تعداد بازدید : 101

کردستان - نشست علمی
نشست علمی تحت عنوان مبانی دینی و عقلی در مواجهه با فضای مجازی در حوزه مبارکه فاطمه الزهرا ( سلام الله علیها )

بسم الله الرحمن الرحیم
با استعانت از خداوند منان و عنایات امام عصر در تاریخ 96/12/19نشست علمی تحت عنوان مبانی دینی و عقلی در مواجهه با فضای مجازی در حوزه مبارکه فاطمه الزهرا ( سلام الله علیها ) شهرستان بیجار توسط حجت الاسلام و المسلمین کهوند برگزار گردید .
استاد محترم جلسه را با نام و یاد خدا و ضمن تبریک ولادت حضرت زهرا ( سلام الله علیها ) اینچنین آغاز نمودند :
ما در عصری زندگی میکنیم که همواره در حال رشد و پیشرفت علمی می باشد و فضای مجازی هم از این مقوله جدا نیست .
ما در مواجهه با هر مسئله ای همواره باید دو مقوله را در نظر داشته باشیم : 1 – موضوع شناسی ؛ چرا که اگر ما در باره قضیه ای شناخت نداشته باشیم نمی توانیم اظهار نظر کرده و بحث نماییم .
2 – مبانی دینی قضیه ؛ ما به عنوان یک مسلمانان قبل از هر چیزی ابتدا باید مبانی دینی مسئله را بدانیم و.
که دربحث موضوع شناسی ماباید چند مورد را بشناسیم : 1 – فلسفه فناوری ( که این مقوله دارای چهار دیدگاه می باشد : الف ( ذات گرا ؛ به این معنی که فناوری ذاتا جهت دارد و کسی نمی تواند جهت را عوض کند . ب ) هادی گرا ؛ یعنی فناوری خود هدایت کننده می باشد و نیاز به هدایتگر ندارد ج ) کاربر ؛ شخص کاربر خود به فناوری جهت می دهد . د ) همه اطراف مسئله جهت دارند .
2 – توجه به تفاوت ابزارها : از جهت بسیط و غیر بسیط بودن ؛ مدیریت و کاربری که یا مدیر همان کاربر است یا علاوه بر کاربر شخص ثالث هم مدیریت میکند .
استاد محترم پس از بیان مبانی عقلی فضای مجازی به توضیح مبانی دینی فضای مجازی پرداختند :
مبانی دینی فضای مجازی عبارتند از : 1 – آیات و روایات : مانند آیه نفی سبیل که خداوند در این آیه می فرمایند خداوند به هیچ عنوان سلطه کفار را قرار نداده بر مومنین. یا می فرماید مشارکت کنید در نیکی و تقوا و در گناو و دشمنی مشارکت نکنید پس اگر فعالیت ما در فضای مجازی به نفع دشمن و موجب سلطه دشمن بر مومنان میشود این فعالت صحیح نمی باشد .
2 – قول مشهور فقها 3 – قواعد فقهیه 4 – سیره عملی علما در مواجهه با فناوری 5 – منظومه فکری امام و حضرت آقا .
استاد در ادامه بیان داشتند که طلبه و نیروی فرهنگی به سه شرط می تواند در فضای مجازی ورود پیدا کند: 1 – تقوای کافی2– دانش دینی کافی برای حضور در این فضا 3 – شناخت این فضا .
ایشان همچنین اشاره به این مسئله نمودند که شبکه های اجتماعی منابع مالی خود را از چند طریق کسب می نمایند : بورس ، تبلیغات ، پرداخت درون برنامه ای ، ترافیک داده ، فروش اطلاعات
ایشان در پایان بیان نمودند که از شبکه های اجتماعی داخلی استفاده نماییم و فرمودند طبق فتوای حضرت آقا اگرچیزی که تولید شده جایگزین داخلی ندارد بر حسب ضرورت استغاده نمایید ولی اگر جایگزین داخلی دارد استفاده از آن حرام می باشد . ما باید طبق ضوابط در این شبکه های اجتماعی فعالیت کنیم ودر صورت داشتن آن سه شرطی که بیان شد همچنین اگر در این فضا ورود نمودیم از سلامت محتوایی مطمئن شده و تبلیغ محتوای مفید کنیم .
جلسه با صلوات بر محممد و آل محمد به پایان رسید .