به گزارش نماينده پژوهش مدرسه علميه فاطميه«س» اشكذر:

اردوي پژوهشي بازديد از كتابخانه تخصصي تفسير و علوم قرآني يزد برگزار شد

شناسه خبر : 57376

1396/12/19

تعداد بازدید : 136

اردوي پژوهشي بازديد از كتابخانه تخصصي تفسير و علوم قرآني يزد برگزار شد
به گزارش نماينده پژوهش مدرسه علميه فاطميه(س) اشكذر، اردوي پژوهشي بازديد از كتابخانه تخصصي تفسير و علوم قرآني يزد با حضور جمعي از طلاب این مدرسه برگزار شد.

حجت الاسلام سيد محمد شاهدي «موسس كتابخانه تخصصي تفسير و علوم قرآني» با اشاره به لزوم تاسيس كتابخانه تخصصي در زمينه تفسير و علوم قرآني در سال 1395 خاطر نشان کرد: سومین کتابخانه در کل کشور از نظر کتاب های قرآنی است، در این کتابخانه كتابهاي تفسيري از كشور هاي مختلف از جمله افريقا، هند و تانزانيا جمع آوري شده است.

وي در ادامه با اشاره به آيه قرآن كريم كه پيامبر(ص) فرمودند: «يا رب ان قومي اتخذ القرآن محجورا» افزود: منظور از محجور بودن قرآن كريم، محجور بودن در قرائت نيست بلكه منظور عمل به قرآن است.

حجت الاسلم شاهدی با اشاره به ذکر این مطلب در تمام کتب اهل سنت که محجور بودن يعني عمل نكردن به قرآن یادآور شد: متاسفانه قرآن در صحنه زندگي ما حضور ندارد و جايگاه عظيم قرآن را از اين سخن ملا صدرا كه در ابتداي تفسير سوره ي واقعه بيان كرده است مي توان فهميد كه نوشته است: عمري را در مسائل بيهوده (فلسفه) گذراندم و حال فهميدم غناي همه چيز در قرآن است.

موسس كتابخانه تخصصي تفسير و علوم قرآني بعد از بيان اين موضوع كه هر كسي در كشور هاي عربي نمي تواند قاري قرآن باشد بیان کرد: قاري قرآن در كشور هاي عربي و افريقايي مثل سودان بايد حتما هفت روش قرائت را به استاد ارائه دهد تا بتواند مجوز قرائت بگيرد.

حجت الاسلام شاهدي در ادامه به بحث قرائت قرآن پرداخت و گفت: برترين حافظان قرآن در كشور سودان هستند، محققان امريكايي روي دوموضوع در سودان تحقيق مي كنند، يكي رود نيل است كه به نوبه خود منحصر به فرد است و ديگري نوع حفظ قرآن حافظان سوداني است.

وی ادامه داد: در اين كشور از روشي براي حفظ قرآن استفاده ميشود به نحوي كه اگر كسي قرآن را حفظ كند هرگز فراموش نميكند. به اين نحو كه قرآن را مكتوب مي كنند و آن را بعد از عرضه به استاد در حوضچه مخصوص شست و شو مي كنند اين بار از حفظ آن صفحه را در لوح مي نويسند و آن قدر اين كار را تكرار مي كنند تا كامل حفظ شوند.

موسس کتابخانه تفسیر و علوم قرآنی در پايان بعد از بيان اين موضوع كه تفاسير مختلفي از كشور هاي مختلف و همچنين با عقايد مختلف در اين كتابخانه جمع آوري شده خاطر نشان کرد: از بركات انقلاب اسلامي اين است كه اكنون ما در كشورهايي مثل افريقا شيعه داريم و لذت انقلاب اسلامي را ما آنجا مي بريم.