در مدرسه علمیه الزهرا س زنجان برگزار شد

زنجان برگزاری اردوی علمی- زیارتی

شناسه خبر : 52181

1396/09/16

تعداد بازدید : 65

زنجان برگزاری اردوی علمی- زیارتی
جمعی از اساتید و طلاب مدرسه علمیه الزهرا(س) با اساتید برجسته پژوهشی دیدار و از مراکز کتابخانه ای در تهران بازدید کردند.

 جمعی از اساتید و طلاب مدرسه علمیه الزهرا(س) با اساتید برجسته پژوهشی دیدار و از  مراکز کتابخانه ای در تهران بازدید کردند.

دراین اردوی زیارتی- علمی که سه روز به طول انجامید، اساتید و طلاب جهت زیارت کریمه اهل بیت علیه السلام و مسجد مقدس جمکران  به  محضر آن حضرت عرض ارادت کردند.

دراولین روز از این اردو، اساتید و طلاب با  فرزند آیت الله فاضل لنکرانی، حجت السلام و المسلمین محمد جواد لنکرانی در دفتر آن حضرت دیدار کردند. ایشان با حضور در جمع خواهران طلبه خاطر نشان شدند: مباحث مهم زنان و مطالعات و پژوهشهای در این خصوص باید توسط خود خواهران طلبه صورت پذیرد، و اینکه خود خواهران طلبه باید خودشان از مدافعین اصلی احکام دین باشند و به احکام زنان تسلط کافی داشته و جزئیات را خوب بدانند. همچنین انتظار می رود از مبانی و ریشه های احکام آگاهی داشته باشند.

ایشان ضمن اشاره به برنامه استکبار جهانی در خصوص مقابله با چادر در فضای مجازی به راه انداخته، بیان کردند: باید خواهران طلبه با توجه به این شبهات در صدد پاسخگویی به سوالات و نیازهای زنان درباره حجاب در جامعه باشند و کیفیت اجراء ‌احکام دین را که در قرآن مطرح شده، به زنان جامعه منتقل نمایند.

دراین سفر طلاب از مرکز جهانی فقه ائمه اطهار (علیم السلام) هم دیدار کردنند. حجت الاسلام و المسلمین موسوی در معرفی این مرکز افزودند: این مرکز در سال 1376افتتاح شد و بنیان گذار و بانی این مرکز فقهی حضرت ایت الله محمدفاضل  لنکرانی است. ایشان افزودند: این مجموعه در هفت طبقه ،کار پژوهشی-علمی و آموزشی را انجام می دهد. پرورش پنجاه نفر زیر چهل سال مجتهد مسلم، که از پایه هفتم سطوح عالی و دروس خارج هستند از فعالیتهای این مرکز است. همچنین  24گروه پژوهشی- علمی در این مرکز کار تحقیقاتی وپژوهشی انجام میدهند و تاکنون 65نشست علمی پژوهشی و41نشست کلامی از سایر ادیان در این مرکز برگزار شده است.  ازجمله سازمانهای شرکت کننده در این نشستها سازمان ملل، صلیب سرخ، وایتیکان و ...  بوده­اند. در باب سلفی گری و داعش نیز جلسات متعدد برگزار و اطلاعات تبادل شده است.

در دومین روز از این اردو حجه الاسلام والمسلمین آقای مهریزی در جمع طلاب حاضر شدند. ایشان نیز طرح  مباحث زنان و مطالعات در این خصوص را ضروری معرفی کرده و اشاره کردند: از سه جهت بر شما خواهران حوزوی  لازم است که پژوهشهای اساسی دراین زمینه انجام دهید:

1-     بُعد انسانی، چون زن در جامعه مهم است و نیمی از جمعیت زنان را تشکیل می دهند.

2-     بُعد دینی چون یکی از حوزه های چالش بر انگیزه ادیان اسمانی مساله زن است

3-     بُعد صنفی ، یعنی اینکه شما هم زن هستید و بهتر در این زمینه مطالعاتی را خواهید داشت وپژوهش­های خوبی را ارائه دهید. 

طلاب مدرسه علمیه الزهرا در روز آخر این اردو از مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی و کتابخانه مجلس بازدید کردند. در حاشیه بازدید از کتابخانه دائره المعارف بزرگ اسلامی، آقای دکتر احمد پاکتچی درجمع طلاب حاضر شدند و به بیان مباحثی در خصوص «روش فهم  تاریخ»‌ پرداختند. ایشان عنوان کردند:‌ تاریخ چون جنبه پرورش دارد توانسته در حوزه های علمیه وارد شود، که قبلا در دروس حوزه نبود، مطالعات دینی هدف محور هستند که حتما باید به یک هدف متعالی برسد. مشکل و آسیب  خلط هدف و روش  است، ما به عنوان صاحبان خرد، که کدام تاریخ را بخوانیم برای عبرت گرفتن ، به عنوان هدف باید مورد تحقیق و بازبینی قرار گیرد.

در پایان طلاب به کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی رفته و با راهنمایی های  آقای ضریری به از بخشهای مختلف این مرکز بازدید نمودند. در این مرکز طلاب با بخش شیوه نگهداری کتابهای سنگی و سربی و تعمیر آنها و چگونگی این مراحل آشنا شدند. همچنین بازدیدی از قرآنهای خطی دوره های مختلف صورت گرفت. همچنین از کتابخانه تاریخ شناسی این مرکز نیز بازدیدی صورت گرفت.  

اخبار مرتبط