برگزاری جلسه دفاعیه سطح 2

برگزاری جلسه دفاعیه سطح 2

شناسه خبر : 50715

1396/08/22

تعداد بازدید : 45

برگزاری جلسه دفاعیه سطح 2
جلسه دفاعیه خانم سمیرا عابدی از طلاب مدرسه علمیه فاطمیه درچه اصفهان

در این جلسه خانم سمیرا عابدی، از تحقیق پایانی خود با عنوان: « انسان شناسی از منظر امام خمینی(ره) » با راهنمایی جناب آقای دکتر سید احمد برکات و داوری جناب حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری تبار که در مرکز مدیریت استان اصفهان برگزار شد، دفاع نمود.

ایشان با بیان خلاصه ای از تحقیق پایانی خود اشاره کردند که: با توجه به حدیث « من عرف نفسه فقد عرف ربه » از آن جایی که شناخت خداوند در گرو شناخت خود انسان است، پرداختن به بحث انسان شناسی وظیفه هر مسلمان آگاه است و امام خمینی(ره) به عنوان یک متفکر بزرگ اسلامی، انسان را هم از منظر قرآن و هم از منظر عرفان و فلسفه مورد بررسی قرار داده است و نظریاتی را ارائه نموده که با استفاده از آن ها می توانیم به نکات ظریف انسان شناسی واقف و آگاه شویم.

امام(ره) معتقد است؛ شخصیت انسان به شاکله ی ظاهری او نیست، بلکه به نفس باطنی اوست و به همین علت قرآن از انسان به عنوان خلیفه الله یاد می کند.

 همچنین از نظریات دیگر ایشان این است که همه ی موجودات نیازمند به خداوند هستند و فقر در اصل و ذات همه ی انسان ها وجود دارد، در حالی که خداوند بی نیاز از هر چیز و غنی مطلق است. پس هر چه انسان کامل تر شود به خدا نزدیکتر می گردد و ذات حق در او متجلی می شود. ایشان در پایان بیان کردند که در تفکر امام خمینی(ره) انسان دارای یک حقیقت واحد و مجردی است که جسم نیست و بزرگترین آیت از آیات الهی است، بدین جهت می تواند پس از پیروزی در امتحانات الهی به مقام خلیفه الهی نائل گردد.