برگزاری پیش نشست علمی

سیستان و بلوچستان_ پانزدهمین پیش نشست علمی همایش تبیین اندیشه دفاعی امام خامنه ای به همت معاونت پژوهش استان برگزار شد

شناسه خبر : 125360

1401/05/02

تعداد بازدید : 13

سیستان و بلوچستان_ پانزدهمین پیش نشست علمی همایش تبیین اندیشه دفاعی امام خامنه ای به همت معاونت پژوهش استان برگزار شد
به گزارش پایگاه پژوهشی استان سیستان و بلوچستان جلسه اول پانزدهمین پیش نشست علمی اولین همایش بین المللی و پنجمین همایش ملی تبیین اندیشه دفاعی امام خامنه ای با همت معاونت پژوهش استان و مشارکت استانهای یزد، هرمزگان، بوشهر، کرمان و موسسه آموزش عالی البرز روز چهارشنبه مورخ 1401/04/29 به صورت مجازی با ارائه حجت الاسلام و المسلمین طاهری عضو هیت علمی کارگروه ولایت فقیه حوزه علمیه قم وبه دبیری سرکار خانم دکتر مرضیه عبدلی استاد یار دانشگاه علوم پژشکی تهران به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش پایگاه پژوهشی استان سیستان و بلوچستان  جلسه اول پانزدهمین پیش نشست علمی  اولین همایش بین المللی و پنجمین همایش ملی تبیین اندیشه دفاعی امام خامنه ای با همت معاونت پژوهش استان  و مشارکت استانهای یزد، هرمزگان، بوشهر، کرمان و موسسه آموزش عالی البرز روز چهارشنبه مورخ 1401/04/29 به صورت مجازی با ارائه حجت الاسلام و المسلمین طاهری عضو هیت علمی کارگروه ولایت فقیه حوزه علمیه قم وبه دبیری سرکار خانم دکتر  مرضیه عبدلی استاد یار دانشگاه علوم پژشکی تهران به صورت مجازی برگزار شد.

در ابتدای جلسه دبیر علمی مقدمه ای در مورد موضوع جلسه بیان کرد که با مرورزمان که بنیان انقلاب اسلامی مستحکم شد برخورد و تقابل دشمن با ایران هم عوض شد و از جنگ سخت به جنگ  نرم تبدیل شد .  همچنانکه مقام معظم رهبری در بیانات متعدد خود تاکید زیادی بر این جنگ دارند. در این جنگ دشمن از فضای مجازی و رسانه ها استفاده می کند وبا خود مردم جامعه روبرو می شود. و قصد او ضربه به اسلام و انقلاب است و رهبر ما مهمترین و موثرترن راه مبارزه با آن را جهاد تبیین می دانند.  استاد یار دانشگاه علوم پژشگی درادامه گفت : بحث روشنگری و تبیین در سیره امامان ما مشخص و واضح است. مهمترین برهه ایکه در آن تبیین می بینیم مسئله غدیر است که باید درس تبیین را از آن گرفت . بررسی این روز می تواند عبرتی برای نسل حیدری امروز باشد. اگر خواص جامعه ماهم پایبند به این امر باشند غفلت از جامعه ما رخت بر می بندد.

خانم عبدلی بیان کرد همانطور که می دانیم غفلت و فراموشی بود که مردم را از غدیر و هدف ان دور کرد..احمال ورزی اصحاب و یاران بود که در ابلاغ غدیر کوتاهی کردند و حضرت علی علیه السلام ناشناخته ماندند وحق ایشان پایمال شد.

 و در پایان گفت امروزه هم غفلت از جهاد تبیین می تواند اهداف و آرمان های انقلاب را به فراموشی بسپارد.

در ادامه نشست حجت الاسلام طاهری مباحث خود را در چند بخش عنوان کردند در بخش اول به اهمیت اندیشه دفاعی در بیانات مقام معظم رهبری که محدود به جنگ سخت و مبارزات نظامی نمی شود و جنگ نرم را هم شامل می شود اشاره به دو محور اساسی در اندیشه رهبری نمودند که اولین محور جنگ شناختی است که در 4 یا 5 سال گذشته مقام معظم رهبری به این مبحث اشاره کردند که با تغییر در گزاره ها اصلی و اساسی دشمن با یک فرایند دقیق و طراحی شده ای قصد تغییر باور و اندیشیدن را در مردم دارد که چگونه به آن مدلی که خود می خواهد بیندیشد.

عضو هیت علمی کارگروه ولایت فقیه در محور دوم پدیده نفوذ را مطرح کردند که آحاد جامعه و خواص به این پدیده باید دقت داشته باشند نفوذ در نخبگان و خواص و قرار دادن آنها در جایگاههای حساس و هدایت آنها به امیال و خواسته های دشمن دو موضوعی بودند که  در ظاهراز جنس فرهنگی هستند و مصداق جنگ سخت نمیستند ولی در جنگ نرم جایگاه مهم و ویژه ای دارند.

حجت الاسلام طاهری در بخش دوم عرایض خود جهاد تبیین را از نگاه مقام معظم رهبری مرور نمودند که اصل جهاد تبیین از تهاجم دشمن شروع می شود و این حمله از سوی دشمن آغاز شده و ناظر به مفاهیم، باورها و ارزشها و اعتقادات است و جنبه نرم افزاری دارد  برای اینکه چرا دشمن چنین اهدافی را دنبال می کند سه دلیل را برشمردند : دلیل اول تاثیر گذاری بر افکار مردم ؛ دلیل دوم ابهام نگه داشتن افکار عمومی به گونه ای گیج و مشوش نگه داشتن اذهان عمومی؛ دلیل سوم اغوا کردن خواص و القا کردن افکارشان به عوام جامعه و ترویج آن در جامعه است به گونه ای که به تغییر ذائقه و مذاق مردم و عوام آن را به سمت خودشان که مایل هستند سوق دهند راهکارهای را مطرح کردند که دشمن این راهکارها را برای رسیدن به اهداف خود به کار می گیرد. راهکار اول تحریف و روایت خلاف واقع است. راهکار دوم تخریب و مخدوش نمودن معانی و معارف اسلامی است راهکار سوم تخریب ایمان ها و باورها ، در واقع نقطه کانونی و هدف دشمن قلوب و ایمان و. باورهای اعتقادی مردم است. چهارمین راهکار حساسیت زدائی نسبت به اصول و مبانی اسلام است مثل اصل نظامیت اسلام . راهکار پنجم ایجاد نا امیدی و امید زدائی از جوانان است از این که بخواهند کار انقلابی داشته باشند و در واقع  دشمن با این کارش نظام را می خواهد از یک ظرفیت پیشران خالی بکند. راهکار ششم بی اعتمادی در جوانان نسبت به مسئولین نظام است. راهکار هفتم سلب اعتماد به نفس ملی در مردم است. راهکار هشتم تضعیف اتحاد ملی با ایجاد تفرقه های مذهبی، قومی، و قبیله ای است. دشمن برای تحقق جنگ شناختی دو ابزار اول تبلیغات وسیع در فضای مجازی و دوم رسانه های جمعی را برای رسیدن به اهداف به کار می گیرد.

استاد در ادامه گفت مقام معظم رهبری اعلام جهاد تبیین نموده اند همان طور که در برهه ای از جنگ سخت مردم در میدان بودند و پرچم حفاظت از کیان مملکت را به زمین نینداختند امروز هم نیاز است مردم به اعلام جهاد رهبری واکنش نشان دهند در واقع پس از چهل و سه سال از انقلاب گذشته و تهاجم و هجوم جدیدی شروع شده و مقام معظم رهبری اعلام جهاد نمودند با جهاد تبیینی که از جنس نرم افزاری است که ان شاء الله بازوی توانمندی برای معظم له باشند.

وی با اشاره به شبکه های ماهواره ای فارسی زبان دشمن کردند که دویست و هفتاد شبکه ماهواره ای بر ضد ایران به دنبال تضعیف پایه های و بنیان های اعتقادی مردم ایران است که مقام معظم رهبری فرمدند میلیاردها دلار در این جنگ هزینه می شود تا باورها و اعتقادات مردم ایران تضعیف شود و این نشان از آرایش جنگی و صف  آرایی از نوع جنگ شناختی و نرم است و وظیفه طلاب و دانشجویان به عنوان افسران جنگ نرم با توجه به بیانات مقام معظم رهبری با ویژگی های که برای جهاد تبیین شمردند یک وظیفه جدی است و به نظر می رسد که ما در زمان کنونی آنچه که باید پاسخ گو و لبیک گوی این جهاد نبودیم

استاد طاهری در بخش سوم مباحثش بیان کرد مقام معظم رهبری در جهاد تبیین چند بعد را معرفی می نمایید که جای کار دارد اولین بهد تقویت امید و چشم انداز به آینده در جوانان و مردم است. بعد دوم روایت درست حقایق است اعم از روایت حقایق کشور، روایت حقایق جامعه و روایت حوادث انقلاب که اشاره به کار آقای راجی کردند که ناظر به بعد اول بود  و روایت حقایق کشور که دست آوردهای انقلاب اسلامی را بیان کردند و در این زمینه به شبهه کارهای که بعد از انقلاب انجام شده مقایسه اش تا قبل از انقلاب جواب دادند که ما قبل از انقلاب جزء بیست کشور آخر دنیا بودیم که در حال حاضر در بین 213 کشور با ارزیابی شاخص های هفتاد گانه بین المللی جزء بیست کشور اول جهان هستیم  و این یک دستاورد مهمی برای انقلاب محسوب می شود. بعد سوم پاسخ دادن به ابهام آفرینی ها است تبیین بخشی از معارف که جوانان نسبت به آن سوال دارند که حضرت آقا در سه ذمسئله تاکید دارند پاسخ گوی جوانان باشید 1. حاکمیت دینی2. حکمرانی اسلامی3. سبک زندگی اسلامی

استاد در ادامه به الزامات پنج گانه جهاد تبیین از منظر مقام معظم رهبری پرداختند الزام اول مسئولیت پذیری همگانی الزام دوم استفاده از ابزارهای گوناگون و نوپدید از جمله فضای مجازی و رسانه؛ الزام سوم بحث محتوایی در بخش نرم افزاری جهاد که نوآوری در این حوزه باید بشود و به عبارتی یک خوانش دوباره و نو مطابق با ذائقه مخاطب امروز صورت گیرد. الزام چهارم جدا کردن راه پیشرفت ملت از بیراه ها؛ الزام پنجم تجهیز جوانان برای ورود به جهاد تبیین است که مقام معظم رهبری 3 ابزار تجهیز فکر، عقلانیت و خردمندی، آگاهی های فراوان را برشمردند و همچنین معظم له دو محل را برای جهاد تبیین معرفی نمودند1. هیات ها مذهبی 2.  مراکز علم و معرفت

در پایان حجت الاسلام طاهری اشاره ای نمودند به تقابل و تهاجم دشمن که جهاد تبیین در مقابل تهاجم دشمن است و یک حس تدافعی و تهاجمی وجود دارد اما با توجه به اینکه رهبری اشاره داند که دفاع یک مدلی از الگوهای طبیعی هر جهادی است اما بحث مواجهه با تهاجم فعال و کنشگرانه را می تواند به عنوان یک مدل از بیانات رهبری استخراج کنیم.