اصفهان/ موسسه آموزش عالی فاطمه الزهرا/ برگزاری جلسه دفاعیه

شناسه خبر : 124549

1401/04/12

تعداد بازدید : 30

اصفهان/ موسسه آموزش عالی فاطمه الزهرا/ برگزاری جلسه دفاعیه
معاونت پژوهش سطح 3 موسسه آموزش عالی فاطمه الزهرا سلام الله علیها از برگزاری جلسه دفاعیه طلبه سطح 3 رشته اخلاق و تربیت اسلامی ربابه جعفری با عنوان "بررسی تطبیقی فضایل اخلاقی موسوی و نبوی با تکیه بر مبانی دینی" به راهنمایی حجة الاسلام و المسلمین دکتر الهی دوست و داوری جناب آقای دکتر سید روح الله موسوی زاده برگزار شد.

طلبه سطح 3 رشته اخلاق  خانم ربابه جعفری در مورد پایان نامه خود اینگونه توضیح داد که پیام آوران الهی انسان هایی کاملند که اهتزاز پرچم توحید را تبلیغ کرده اند و برخی دارای رسالتی فرا منطقه ای بوده و برای ابلاغش از شیوه ی خاصی بهره برده اند. از جمله حضرت موسی (علیه السلام) که شخصیتش مورد توجه منابع دینی بویژه قرآن بوده است. فضایل اخلاقی که عامل سعادت بشریت است در دستور کار این مبلغان الهی بوده که در این تحقیق به تطبیق فضایل موجود در شخصیت و شریعت دو پیامبر اولوا العزم الهی؛ حضرت محمدمصطفی و موسی(علیهما السلام) پرداخته شد و این نتیجه به دست آمد که در منابع دینی بویژه آیات قرآن که مبانی دینی بر آن استوارند فضایل مشترکی در بعد اخلاق عبادی یا همان مبدا شناسی و اخلاق فردی و اجتماعی یا همان انسان شناسی، برای این دو بزرگوار وجود دارد.

در ادامه وی توضیح داد فضایلی همچون؛ اخلاص، امید به خدا، خوف، شرح صدر، علم، شجاعت، حلم و خیر خواهی و غیره و دیگر این که با توجه به شخصیت بی نظیر رسول اکرم (صلوات الله علیه) فضیلتی نبود مگر این که ایشان واجد آن در حد اعلا و کمال بوده اند، بنابراین در بحث فضایل اختصاصی تنها به فضایل ایشان همچون؛ عبد مطلق خدا بودن، خلق عظیم، رحمت جهانی و غیره پرداخته شد و در بررسی تطبیقی شریعت ها بر اساس منابع دینی آن شریعت نیز این نتیجه حاصل شد که برخلاف سیره یهود و با همه تناقضات موجود در تورات، نمی توان وجود فضایل بی شمار اخلاقی که نه به شکل مجزا، بلکه لابلای دستورات تورات قرار دارد نادیده گرفت.

جعفری در آخر گفت فضایلی همچون خداگونگی، تقوا، مقدس شمردن حیات، اعتدال و عدالت و محبت به همنوع و عفو که در فرمان های خداوند وجود دارد. در مقابل فضایل اخلاقی شریعت نبوی که به صورت مجزا و در قالب آیات اخلاقی در همه ابعاد مانند حسن خلق و قسط و صله رحم وغیره وجود داشته، حجتی برای سالکان طریقت الهی در اتخاذ سلوکی اخلاقی و مسیری الهی ارائه نموده است.