اصفهان/ موسسه آموزش عالی فاطمه الزهرا/برگزاری جلسه دفاعیه

شناسه خبر : 123322

1401/03/01

تعداد بازدید : 43

اصفهان/ موسسه آموزش عالی فاطمه الزهرا/برگزاری جلسه دفاعیه
معاونت پژوهش از برگزاری جلسه دفاعیه طلبه سطح 3 رشته اخلاق خانم زهرا فتاحی با عنوان ناهنجاری‌های اخلاقی در عدم تحقق خانواده آرمانی از دیدگاه قرآن و نهج‌البلاغه به راهنمایی حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای مهرداد آقا شریفیان و داوری جناب آقای دکتر سید روح الله موسوی زاده در تاریخ یکشنبه اول خردادماه دفاع کرد.

طلبه سطح 3 فتاحی در مورد پایان نامه خود اینگونه توضیح داد که هنجارهای اخلاقی، هنجارهایی هستند که پیروی از آن­ها به خاطر شرم، ترس یا فرار از جریمه، و زندان نیست بلکه معلول یک نیروی درونی(وجدان اخلاقی) است که مردم را به تبعیت از آن­ها وامی دارد. ناهنجاری های اخلاقی رفتاری است که از لحاظ اجتماعی و فرهنگی غیرقابل قبول است. در این راستا نهاد خانواده از منظر آموزه‌های اسلامی دارای اهمیت فراوانی است که فقدان و یا تهدید آن ممکن است تبعات جبران‌ناپذیری در حیطه اخلاقی و اجتماعی در پی داشته باشد.

وی در ادامه بیان کرد به همین دلیل توجه به آموزه‌های اخلاقی اسلام و بررسی ناهنجاری­های اخلاقی در عدم تحقق خانواده آرمانی از دیدگاه قرآن و نهج‌البلاغه به عنوان هدف اصلی پژوهش حاضر انتخاب شده است. از یافته­های این مطالعه، با روش توصیفی- تحلیلی این است که خانواده اولین، مهمترین و مقدس‌ترین نهاد اجتماعی انسان‌هاست. بسیاری از هنجارها و ناهنجاری‌های جامعه مربوط به همین نهاد مقدس و بنیادی است. هرچه محیط خانواده سالم و امن‌تر باشد به همان اندازه در روحیه افراد و اعضای آن تاثیر مثبت گذاشته و این تاثیرات مطلوب به جامعه منتقل می‌شود.

نیز گفت همچنین اگر محیط خانواده محیطی نامساعد و ناهنجار باشد به همان اندازه بر اخلاق اعضای خانواده نیز تاثیر سوء گذاشته و از این طریق جامعه را نیز متاثر می‌سازد که بیشترین تاثیرش نیز بر کودکان و نوجوانان است، زیرا شخصیت کودک و نوجوان متاثر از برخورد اعضای فامیل و اطرافیان نزدیک است که شخصیت‌اش با آنان رشد کرده و شکل می‌گیرد و اخلاق، رفتارها و روحیات اعضای خانواده تاثیر مستقیمی بر روحیه و عملکرد اطفال و نوجوانان دارد. منفی­گری، لجاجت، حسادت، بی­عفتی و تجمل­گرایی از ناهنجاری­های اخلاقی در خانواده از دیدگاه قرآن و نهج‌البلاغه است و در قرآن و نهج‌البلاغه به راهکارهای مقابله با ناهنجاری­های اخلاقی در خانواده اشاره شده است.