در نخستین جشنواره علامه حلی استان کرمان:

بانوان طلبه اکثر جوایز جشنواره علامه حلی کرمان را کسب کردند

شناسه خبر : 11686

1392/12/26

تعداد بازدید : 608

بانوان طلبه اکثر جوایز جشنواره علامه حلی کرمان را کسب کردند
نخستین جشنواره استانی علامه حلی(ره) استان کرمان برگزار شد و طی آن بانوان طلبه اکثر جوایز را از آن خود کردند.
مراسم پایانی نخستین جشنواره استانی علامه حلی(ره) کرمان با حضور مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور، معاونان پژوهش مراکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران و برادران، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان، استاندار کرمان و جمعی از طلاب برگزار شد.
در ابتدای این مراسم، پس از خوشامدگویی حجت‌الاسلام حسین الله‌وردی، مدیر حوزه‌های علمیه استان کرمان، حجت‌الاسلام علیرضا انجم‌شعاع، دبیر جشنواره استان کرمان، گزارش کوتاهی از روند برگزاری جشنواره در این استان و فعالیت‌های صورت گرفته در جهت جذب آثار طلاب خواهر و برادر ارائه کرد.
در ادامه،حجج اسلام والمسلمین محمودرضا جمشیدی، مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور و سید علی عماد، معاون پژوهش حوزه‌های علمیه و همچنین علیرضا رزم‌حسینی، استاندار کرمان و محمود خالقی، معاون پژوهش حوزه‌های علمیه خواهران سخنانی ایراد کردند.
در پایان مراسم نیز از صاحبان 30 اثر برگزیده و شایسته تقدیر این استان با اهدای جوایزی تقدیر به عمل آمد.
در نخستین جشنواره استانی علامه حلی(ره) کرمان تعداد 788 نفر از طلاب خواهر و برادر این استان مجموعا 720 اثر را به دبیرخانه استانی جشنواره ارسال کردند که سهم طلاب برادر 563 اثر و سهم طلاب خواهر استان 376  اثر بوده است. از میان آثار خواهران طلبه 157 اثر مستقیما به دبیرخانه جشنواره و 219 اثر از طریق سامانه فراخوان‌های پژوهشی حوزه‌های علمیه خواهران واصل شده است.
از میان این آثار، تعداد 7 اثر به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند که از نویسندگان آنها که 3 نفر از برادران و 4 نفر از میان خواهران بودند تقدیر به عمل آمد. همچنین 11 اثر از طلاب برادر و 12 اثر از طلاب خواهر این استان به عنوان آثار شایسته تقدیر معرفی شدند.
در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین محمودرضا جمشیدی با اشاره به برگزاری جشنواره استانی علامه حلی در کرمان گفت: هر انسانی در زندگی‌اش باید پس از توکل به خداوند، ظرفیت خود را بشناسد.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با بیان اینکه انسان عالم اگر متکی به خدا نباشد مسیر خود را گم می‌کند، اظهار کرد: همه انسان‌های موفق با اتکال به خداوند و شناخت ظرفیت‌های خود به موفقیت رسیده‌اند.
وی افزود: این جشنواره فرصتی برای شناخت ظرفیت و نقطه عزیمت برای مشارکت‌کنندگان و مدیران جشنواره است.
حجت‌الاسلام والمسلمین جمشیدی ادامه داد: پایان جشنواره نقطه توقف نیست؛ بلکه آغاز حرکت، تلاش و کوشش برای تولید علم است.
وی با اشاره به ظرفیت‌های نهفته در حوزه‌های علمیه گفت: تسخیر قله‌های بلند نیاز به سرمایه‌های علمی بیش‌تر دارد بنابراین باید استعدادهایی که در این جشنواره‌ها کشف می‌شوند پرورش، تقویت و پشتیبانی علمی شوند تا سطوح علمی افزایش یابد.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران افزود: ما در جایگاهی هستیم که باید با استحکام‌بخشی به مسیر علمی و پژوهشی بتوانیم به پرسش‌های جامعه پاسخ شایسته بدهیم.
همچنین حجت‌الاسلام علی عماد معاون پژوهش حوزه‌های علمیه برادران گفت: تربیت نیروی انسانی پرسش‌گر، فهیم و پژوهش‌گر کار نخست ما است و برای این کار باید پژوهش در حوزه‌های علمیه فرهنگ شود.
وی اظهار کرد: امروزه پژوهش رکن اساسی نظام‌های علمی و دانشگاه‌ها است و امروز، جهان بر دانش تولید شده استوار است.
معاون پژوهش حوزه‌های علمیه برادران بر انجام فعالیت‌های تحقیقی و پژوهشی تأکید کرد و گفت: امروز اگر رهبر معظم انقلاب اسلامی از توسعه علمی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی می‌گویند و اگر سخن از الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت و اقتصاد مقاومتی به زبان می‌آورند به دلیل این است که جامعه باید براساس تولید دانش حرکت کند.
وی گفت: حوزه‌های علمیه سه مأموریت کلیدی دارند که تولید علم از جمله این مأموریت‌ها است.
رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره علامه حلی افزود: امروز اگر داعیه یک تمدن گسترده و فراگیر بر جهان را داریم جز با علم‌اندوزی محقق نمی‌شود.
وی با بیان اینکه امروز جامعه و نظام علمی، سیاسی، اخلاقی و فرهنگی از ما توقع دارد، تأکید کرد: نظام آموزشی ما باید جهان 30 سال آینده را تصویر کند.
حجت‌الاسلام عماد گفت: تربیت نیروی انسانی برای جهان آینده باید در برنامه‌ریزی‌های آموزشی گنجانده شود.
وی ادامه داد: تمرین پژوهش باید از آغازین سال‌های طلبگی شکل بگیرد و آغاز شود.
معاون پژوهش حوزه‌های علمیه خواهران نیز با اشاره به برگزاری جشنواره علامه حلی(ره)، آن را گامی مناسب در رشد روحیه پژوهش‌گری در طلاب برشمرد.
وی با بیان اینکه هدف انسان از خلقت رسیدن به کمال است، افزود: آثار علمی باید در همین راستا باشد و انسان را به سمت هدف خلقت که رسیدن به کمال است رهنمون کند.
خالقی در ادامه، گزارشی از وضعیت فعالیت‌های پژوهشی در حوزه‌های علمیه استان کرمان ارائه کرد.


استاندار کرمان با اشاره به تأکید آموزه‌های اسلامی بر فرهنگ کار و تلاش، از پژوهشگران خواست در زمینه مسایل فرهنگی و اقتصادی تحقیق و پژوهش کنند.
علیرضا رزم حسینی با غیر قابل انکار دانستن نقش روحانیت را در حدوث انقلاب اسلامی، افزود: ائمه جمعه و روحانیون می‌توانند فرهنگ کار و تلاش را در جامعه گسترش دهند و فضای حضور سرمایه‌گذران بخش خصوصی را در جامعه هموار سازند.
وی عقب‌افتادگی‌های بخش‌های مختلف ایران اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: دشمن نمی‌خواهد جمهوری اسلامی همراه با دیانت و پیشرفت باشد، بلکه آنها می‌خواهند نظام جمهوری اسلامی ایران را ناکارآمد جلوه دهند که با علم‌اندوزی این تلاش دشمن با شکست روبرو خواهد شد.
وی تأکید کرد: باید چالش‌های سیاسی را رها کرده و برای توسعه استان تلاش کنیم.
حجت‌الاسلام علیرضا انجم‌شعاع دبیر جشنواره علامه حلی کرمان با اشاره به استقبال خوب طلاب کرمانی از این جشنواره، گفت: در دبیر خانه جشنواره 30 جلسه برای سیاست گذاری جشنواره در سطوح مختلف برگزار شده و فعالیت هایی نظیر کارگاه روش تحقیق و جلسه با مدیران و معاونان، برای تولید صورت گرفته است.
وی ادامه داد: آثار ارسالی به دبیرخانه در ابتدا به صورت اجمالی از سوی گروه علمی جشنواره ارزیابی شده و در ادامه طی دو مرحله ارزیابی تفصیلی با همکاری 20 استاد برجسته حوزه و دانشگاه داوری صورت گرفته است.
حجت الاسلام انجم شعاع با اشاره به رشد آثار جشنواره اظهار داشت: همکاری معاونت های پژوهشی مدارس با مرکز، اطلاع رسانی دقیق، همکاری مستمر با دبیرخانه جشنواره در قم و همچنین ارتباط چهره به چهره با طلاب و اساتید دلیل رشد تعداد آثار این جشنواره هستند.
وی در پایان افزود: با برگزاری این جشنواره نقاط ضعف و قوت حوزه علمیه کرمان در عرصه پژوهش مشخص شد و بانک آثار پژوهشی، تأسیس شبکه ارزیبان و همچنین فراهم آوری زیرساخت های پژوهشی استان از فواید این جشنواره بود؛ هم اکنون تعداد 150 اثر برای دوره دوم جشنواره نیز آماده شده و باید گفت که جشنواره استانی به اهداف خود رسیده است.
در این مراسم مقاله شخصیت اخلاقی امام خامنه ای نوشته زهرا ظهوری راد و همچنین مقاله سبک زندگی و دینمداری نوشته سعید حیدری توسط صاحب اثر  به صورت اجمالی به حاضران ارائه شد.
پایان نامه   فاطمه بنی اسدی با عنوان «کارکردهای نظریه مثل در فلسفه افلاطون و شیخ اشراق» از مدرسه علمیه حضرت زینب (س) کرمان ، تحقیق پایانی   مطهره زارع  با عنوان «مهدویت از دیدگاه شهید مطهری»، تحقیق پایانی  زهرا ظهوری با عنوان «شخصیت علمی امام خامنه ای »و تحقیق پایانی  سمانه سپاهی  با عنوان« دشمن شناسی در قرآن»از مدرسه علمیه فاطمیه کرمان به عنوان برگزیده انتخاب شدند. همچنین تحقیق پایانی  ساره آذرنیوش با عنوان « وظایف منتظران در عصر غیبت» و تحقیق پایانی  رقیه نیکویی با عنوان«خرافات و راههای مقابله با آن»  از مدرسه فاطمیه بردسیر، تحقیق پایانی  ساره اسکندری با عنوان«اهمیت ولایت مطلقه فقیه و جایگاه آن در حکومت اسلامی» وتحقیق پایانی  سعیده ملایی با عنوان« حیاء در فرهنگ اسلامی» از مدرسه الزهرا(س) جیرفت، مقاله  اکرم علی بیگی  با موضوع«بررسی نقد نظریه رؤیت حق تعالی در برخی منابع اهل سنت» از مدرسه نرجسیه سیرجان ، پایان نامه مریم سعیدی با موضوع «اصالت یا اعتباری بودن وجود و ماهیت از دیدگاه اشراق»  از مدرسه علمیه حضرت زینب کبری (س)  رفسنجان به عنوان شایسته تقدیرمعرفی شدند.
همچنین تحقیق پایانی فاطمه ابراهیمی با عنوان «خط نفاق از دیدگاه نهج البلاغه» تحقیق پایانی  فاطمه عبدالرشیدی با عنوان« نگاه اسلام و پیروان مسیح بر محبت» تحقیق پایانی  رؤیا سادات طباطبایی باعنوان« آیه تطهیر از دیدگاه شیعه و سنی»،  تحقیق پایانی  نجمه رشیدی کیا با موضوع« جایگاه هدایتی امام  رضا(ع) در برون رفت از بحرانهای اعتقادی، از مدرسه فاطمیه کرمان ، مقاله  سمانه پور محی آبادی باعنوان« معماری در سبک زندگی اسلامی» مقاله   زهرا سبک خیزبا موضوع« سبک زندگی در روابط کفار» از مدرسه فاطمیه کرمان،  به عنوان شایسته تقدیر  شناخته شدند.