مرکز تخصصی فقه و اصول فاطمه الزهرا (سلام الله علیها) اردکان

یزد-برگزاری نشست علمی پژوهشی « نقد و بررسی روایات عید نوروز» با حضور حجة الاسلام والمسلمین آقای داوود عابدی

شناسه خبر : 105573

1400/01/18

تعداد بازدید : 7

یزد-برگزاری نشست علمی  پژوهشی  « نقد و بررسی روایات عید نوروز» با حضور حجة الاسلام والمسلمین آقای داوود عابدی
معاون پژوهش مرکز تخصصی فقه و اصول فاطمه الزهرا(س) اردکان از برگزاری نشست علمی پژوهشی نقد و بررسی روایات عید نوروز خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبر گزاری واحد پژوهش مرکز تخصصی فقه و اصول فاطمه الزهرا (سلام الله علیها) اردکان نشست علمی  پژوهشی

« نقد و بررسی روایات عید نوروز» با حضور حجة الاسلام والمسلمین آقای داوود عابدی در تاریخ سه شنبه  10/01/1400 به صورت مجازی برگزار شد .

استاد حوزه و دانشگاه با تبیین روایات در این زمینه گفت: روایات عید نوروز به دو دسته مخالف و موافق تقسیم می شوند وبا تشریح روایات خاصه غیر مخالف آن ها را اعم موافق یا ساکت نام برد و افزود: این دسته از روایات در منابعی چون دعائم الاسلام، الکافی و وسائل الشیعه وارد شده است.

وی با ذکر روایات مخالف از کتبی چون مناقب آل أبي طالب عليهم السلام و مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل به تشریح و توضیح آن پرداخت و اذعان کرد: در نگاه نخست این دو دسته از روایات متعارض هستند و افزود: برای حل این تعارض با تمسک به قواعد اصولی می توان راه حلی برای آن پیدا کرد.

وی در بیان حل این تعارض گفت: مخالفت روایات در این زمینه با اصل نوروز نبوده بلکه با اهمیت آن نسبت به عید اضحی و فطر نهی شده است و افزود در صورت اثبات تعارض به روایت مشهورتر مقدم خواهد بود که موافق اعمال و رسوم عید نوروز است.

عابدی با اشاره به به سند احادیث در این رابطه خاطر نشان کرد: احادیثی که با ضعف سند مواجه هستند و حاوی اعمال مستحبی هستند انجام این اعمال به قصد قربت بلامانع و دارای ثواب است و تأکید کرد این مسأله ای است که مورد تأیید شرع هم است.