مازندران- برگزرای نشست «ترویج فرهنگ زینبی و تدثیر گذاری ان در پیشبرد اهداف گام دوم انقلاب»

شناسه خبر : 105518

1400/01/16

تعداد بازدید : 7

مازندران- برگزرای نشست «ترویج فرهنگ زینبی و تدثیر گذاری ان در پیشبرد اهداف گام دوم انقلاب»
نشست «ترویج فرهنگ زینبی و تدثیر گذاری ان در پیشبرد اهداف گام دوم انقلاب» در راستای بیانیه گام دوم انقلاب و ایام سوگواری رحلت حضرت زینب سلام الله علیها این نشست در فضای مجازی سیما با حضور استاد بزرگوار جناب آقای دادفر توسط مدرسه علمیه فاطمة‌الزهراء (سلام الله علیها) قائم شهر برگزار شد.

استاد در ابتدای نشست با توجه به تربیتی بودن موضوع نشست چند نکته راجع به عوامل تربیت (موعظه پذیر بودن، پذیرش قصور و سهیم دانستن دیگران در پیشرفت خود)، موانع تربیت (داشتن روحیه تکبر، تقلید کردن از نیاکان و لجاجت) و همچنین سه راهکار مهم (خودیابی، خود شناسی و خود مراقبتی) را نام بردند که در مسیر تربیت انسان علم نسبت به این مسائل بسیار میتواند در مسیر عمل تأثیر گذار باشد.

بعد از بیان این مقدمه جناب آقای دادفر بیان کردند که یکی از مشکلات عدیده که از ابتدا ی خلقت بشریت داشته، بحث فهم بشریت است. پیامبران و ائمه معصومین غالبا روی فهم بشر مشکل داشتند. هر که فهمش بیشتر باشد، سهمش بیشتر می شود. هم پیشگاه خدای بزرگ و هم در امور دنیوی. فهم در همه ی امور موجب می شود فرد محبوبیتش بیشتر و خسارتش کمتر و برکاتش بیشتر می شود.

ایشان در ادامه راجع به بیانیه گام دوم انقلاب رهبر بزرگ جهان فرمودند: ما امتی هستیم که ان شالله این شایستگی را پیدا می کنیم که زمینه ی ظهور را فراهم می کنیم. اگر بیانیه را خوب مطالعه کنیم می بینیم که نوید و بشارت ظهور در آن وجود دارد و این بسته به فهم ماست. اینکه بتوانیم در همه ی عرصه ها درست عمل کنیم ما باید زمینه را فراهم کنیم. مشکلات زیادی در عرصه های مختلف وجود دارد اما اصلا نباید روحیه نا امیدی را ایجاد کنیم . در مورد وجود مبارک حضرت زینب سلام الله علیها هم باید شخصیت و شاخصه های وجودی ایشان را شناخت. در تاریخ زنان مختلفی بودند اما شخصیت این بانوی بزرگوار منحصر به فرد است.از جمله شاخصه های ویژه ی حضرت زینب سلام الله علیها در عرصه عاشورا و بعد از عاشورا است. جنس انقلاب اسلامی عاشورایی بود. ملت بزرگ ما آزمون های مختلفی را در عرصه های مختلف دادند . غالب ویژگی هایی که در حادثه 61 هجری اتفاق افتاد ، تا امروز در انقلاب اسلامی پدیدار شد. ملت ما تمام قد از آن شاخصه ها استفاده کرد و مسیر بسیار امید بخشی است.

در شخصیت این بانوی بزرگوار چند ویژگی خیلی برجسته وجود دارد. از جمله یک عبودیت ایشان است. تا جایی که در آن حادثه هولناک هیچ وقت نماز شبشان ترک نشد و حتی نشسته آن را به جا آوردند.بحث عبودیت بحث بسیار مهمی است. عبودیت، مسیر دشوار را آسان می کند. تا جایی این عبودیت برای ایشان شاخص بوده که اما معصوم از ایشان تقاضا می کنند که مرا هم دعا کن. حضرت معصوم نبودند اما شاخصه های معصوم را دارا بودند.دومین شاخصه شجاعت ایشان بوده که در تاریخ انقلاب می بینیم که شهدای نسوان ما به تأسی از بی بی در عرصه ها حضور داشتند. خانم ها می توانند در عرصه های مختلف نقش آفرینی ممتاز داشته باشند.

اما شیوه های مبارزه این بانوی بزرگوار به 5 شیوه ایشان می توان اشاره کرد که این شیوه را ایشان از مادرشان تأسی کردند.

این 5 شیوه مبارزه ایشان خطبه خوانی ، حرکت کردن،تبری جستم از دشمنان ، اشک ریختن و تضرع کردن، و پنجمین به شهادت رسیدن ایشان  می باشد. سختی ها و ضربه های عاشورا موجب رحلت زود هنگام خانم بوده و ایشان مانند مادر بزرگوراشان به شهادت رسیدند.

در آخر استاد قسمت مهمی از متن بیانیه را که مربوط به بحث بوده را قرائت کردند. دفاع ابدی از نظریه انقلاب اسلامی .
«انقلاب اسلامی همچون پدیده‌ای زنده و بااراده، همواره دارای انعطاف و آماده‌ی تصحیح خطاهای خویش است، امّا تجدیدنظرپذیر و اهل انفعال نیست. به نقدها حسّاسیّت مثبت نشان می دهد و آن را نعمت خدا و هشدار به صاحبان حرفهای بی‌عمل می شمارد، امّا به هیچ بهانه‌ای از ارزشهایش که بحمدالله با ایمان دینی مردم آمیخته است، فاصله نمی گیرد. انقلاب اسلامی پس از نظام‌سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمی شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی بیند، بلکه از نظریّه‌ی نظام انقلابی تا ابد دفاع می کند».