مدرسه علمیه ریحانه الرسول (س)

یزد-دکتر غلامحسین دشتی: امت ولایی باید تمدنی با نهادهای خدامحور بسازند.

شناسه خبر : 104253

1399/12/05

تعداد بازدید : 3

یزد-دکتر غلامحسین دشتی: امت ولایی باید تمدنی با نهادهای خدامحور بسازند.
نشست سیاسی- پژوهشی با موضوع نقش امت ولایی در ایجاد تمدن نوین اسلامی توسط مدرسه علمیه ریحانه الرسول (س) در سامانه سیما با حضور دکتر غلامحسین دشتی، تحلیل‌گر و کارشناس سیاست راهبردی برگزار شد.

در این نشست دکتر غلامحسین دشتی گفت: تمدن شکل تکامل یافته جامعه انسانی است و جامعه وسیعی دارد و آنچه ما در حوزه اندیشه و فقه و رفتار داریم در آن می گنجد. نقش حوزه های علمیه و نخبگان نقش پیشتازی در ایجاد تمدن اسلامی باید داشته باشند و آن باید به شکل وسیع در به صورت گفتمان در حوزه ها شکل بگیرد.

 وی افزود:حوزه باید در مورد تمدن اسلامی آنقدر بحث کند و کتاب بنویسد و نقد آن را انجام دهد تا این امر برای همه ملموس شود و از یک طرح خارج شود و به مرحله عینیت برسد.

دشتی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری بیان کرد: مردم دیگر به حوزه به عنوان محلی برای پرسش سوالها نگاه نمی کنند. مردم به دنبال عینیت اسلام در زندگی هستند. در عرصه اجتماعی و سیاسی و  روابط بین الملل و در عرصه اقتصاد و...

تحلیل‌گر و کارشناس سیاست راهبردی، درباره نقش زبان در تمدن گفت:زبان عامل انتقال اندیشه و ایدهاست. زیرا اگر زبان نباشد انتقال تمدن صورت نمی گیرد. زبان تمدن ما، زبان فارسی و زبان عربی است.  ادبیات در تمدن جنبه مقدمی دارد. شاعرانی چون حافظ و سعدی و مولانا،  تصویرهایی از تمدن را ایجاد کردند.

دشتی در پایان تصریح کرد: تمدن یعنی در کنار هم قرار گرفتن جامعه ای که نیازهای همدیگر را تامین کند و نهادهایی برای بر طرف کردن این نیاز باید باشد. طبق دین اسلام امت ولایی باید تمدنی با نهادهای خدامحور بسازند.