مدارس علمیه حضرت (زینب سلام الله علیها) یزد

یزد-حجه الاسلام اخوان سیگاری استاد اخلاق حوزه: عدم کنترل و ضبط خیال از دستاویزهای شیطان است

شناسه خبر : 104248

1399/12/05

تعداد بازدید : 2

یزد-حجه الاسلام اخوان سیگاری استاد اخلاق حوزه: عدم کنترل و ضبط خیال از دستاویزهای شیطان است
به گزارش خبرگزاری «حوزه» یزد در نشست پژوهشی فرهنگی مجموعه مدارس علمیه حضرت زینب (سلام الله علیها) برگزار شد

به گزارش خبرگزاری «حوزه» یزد در نشست پژوهشی فرهنگی مجموعه مدارس علمیه حضرت (زینب سلام الله علیها)گفت: برای کنترل خیال راهکارهایی وجود دارد. راهکارش تمرینی است. باید تلاش کند. وقتی افکاری به ذهن هجوم می‌آورد،تغییر وضعیت بدهد، جابجا شود وحرکت کند، کتاب بخواند یا دعایی بخواند، قرآن بخواند و این‌ها باعث می شود ذهن از آن وضعیت منصرف  شود.

استاد حوزه در ادامه نشست :خطوراتی که از راه چشم و گوش به ذهن انسان  وارد می شود.چه منفی چه مثبت، در ذهن مانند انبار آشفته‌ای است که مرتب هجوم می‌آورد باید این انبار را تهی کرد ونگذاشت واردات داشته باشد. بعضی امور فراموش می شود ولی بعضی چیزها مدت‌ها فراموش نمی‌شود و گاهی تا پایان عمر در ذهن باقی می ماند.این کنترل می‌خواهد تا انسان متوجه شود، باید دقت داشت که این خطورات چه آثار سوئی دارد وچگونه انسان را زمین‌گیر می‌کند .

حجه الاسلام اخوان با اشاره به سیره اخلاقی علما تصریح کرد: الگو قرار دادن سیره ومنش علما در زندگی می تواند  به رشد انسان کمک کند، میرزا جواد آقا ملکی تبریزی از علمای بزرگ اخلاق به مهمانی دعوت شده بودند تشریف می‌برند و همراه ایشان جمعی بودند و آن‌جا غیبتی می شود.ایشان با ناراحتی از مجلس بیرون می‌آید و می‌گوید:« این غیبت ناخواسته که  به گوشمان خورد چهل روز ما را به زحمت انداخت». افراد با تقوا مثل یک فرد کوهنورد هستند، اگر سنگ از زیر پایشان رها شود. چند متر پایین می‌افتند و متوجه می شوند که سقوط کردند و چه سخت است دوباره بالا آمدن وصعود کردن ولی کسی که ته دره است اصلاً متوجه نمی‌شود که کجاست.

وی درباره موازنه برای کنترل اعمال افزود: موازنه یعنی برابری کردن و مقابله کردن ،یعنی انسان باید بیندیشد که چه سود و نفعی از این عملی که می‌خواهد انجام دهد برایش دارد؟ نفع و زیان هرکدام از اعمال چیست؟مدت زمان سود بردن هرکدام چقدر است؟ قطعا هیچ انسان عاقلی ، سعادت ابدی را فدای چند سال خوش گذرانی این دنیای کوتاه وفانی نمی کند

حجه الاسلام اخوان سیگاری در پایان  افزود: امیرالمؤمنین علیه‌السلام در نهج‌البلاغه می‌فرماید: انه لیس لأنفسکم ثمن الا الجنة فلا تبیعوها الا بها: بهای شما بهشت است خودتان را به کمتر نفروشید همه این دنیا در برابر ابدیت سر سوزن حساب نمی‌شود و انسان نباید برای این‌ منافع زودگذر خودش را بفر‌وشد.