كرسي آزاد انديشي اشتغال زنان؛ مطلوب یا نامطلوب در مدرسه الزهراء س لردگان

شناسه محتوا : 31565

1398/11/19

تعداد بازدید : 42

  • : چهارمحال و بختیاری
  • : لردگان
  • : الزهرا س
  • : خانم مسعودی
  • : خانم قربان
  • : خانم قنبریچکیده دیدگاه ارائه‌کننده

آثار فردی اشتغال زنان

روحیه زن با حضور در کارهای سخت و خشن سازگار نیست؛ حتی فعالیت زن در کارهای منطبق باروحیه‌اش به فرسودگی جسم و روح او منجر می­گردد؛ به­علاوه حضور زنان در مکان­های مختلط با مردان، باعث ایجاد مشکلات اخلاقی می­شود؛ حتی امکان دارد که روابطی نامشروع بین زن و مرد شکل بگیرد که بازهم روحیه زن آسیب می­بیند.

آثار خانوادگی اشتغال زنان

اشتغال زنان تضاد نقش­ها را به همراه دارد؛ به این صورت که زن در محیط کار باید کلی­­نگر و در محیط خانه باید جزئی­نگر باشد؛ ازاین‌رو برای انجام وظایف همسری و مادری تمرکز لازم را نخواهد داشت؛ این مسئله بر سلامت روان همسر و تربیت فرزندان نیز تأثیر خواهد داشت؛ حتی ممکن است در محیط کار خود، تأمین جنسی گردد و ازاین‌رو درصدد ارضاء نیاز جنسی همسر خود نباشد؛ نکته دیگر اینکه به‌ناچار تربیت فرزندان به مهدکودک واگذار می­شود که این نیز آسیب­های جدی به دنبال دارد.

آثار اجتماعی اشتغال زنان

اشتغال زنان، بیکاری بسیاری از مردان را به دنبال دارد؛ هم­چنین استقلال مالی زن به افزایش طلاق منجر می­گردد؛ حتی به علت نداشتن فرصت کافی جهت پرورش فرزند، آمار جمعیت کاهش می­یابد.

چکیده دیدگاه منتقد

آثار منفی اشتغال زنان در سه حیطه فردی، خانوادگی و اجتماعی بررسی گردید؛

اکنون آثار مثبت اشتغال زنان در این سه حیطه بررسی می­گردد.

    آثار فردی اشتغال زنان:

زنان شاغل نسبت به زنان غیر شاغل اعتمادبه‌نفس بالاتری دارند؛ بیشتر به‌ظاهر خود توجه می­کنند و از قدرت تحلیل بالایی برخوردارند.

    آثار خانوادگی اشتغال زنان:

زنان شاغل دغدغه بیش­تری برای تریبت فرزند دارند؛ آنان می­کوشند یک فرزند داشته باشند اما همه زمان خود را به او اختصاص دهند و فرزندی مفید به جامعه تحویل دهند.

    آثار اجتماعی اشتغال زنان:

امروزه یکی از ملاک­های مردان برای ازدواج با زنان اشتغال آنان است؛ آنان می­کوشند با دختران شاغل ازدواج کنند؛ زیرا در نگاه مردان، زنان شاغل ارزش بیش­تری دارند.

نتایج دیدگاه موافق

یکی از عوامل تقویت‌کننده اعتمادبه‌نفس زنان، اشتغال آن­هاست؛ زن باید در زمینه اقتصاد، استقلال داشته باشد تا نظرش پذیرفته شود و در سطح جامعه به­عنوان زن نمونه معرفی گرد؛ ازاین‌رو زنان شاغل، موفق­تر هستند.

نتایج دیدگاه مخالف

بی­تردید وظیفه اصلی زن، همسرداری و مادری است؛ درنتیجه زن نمونه، زنی است که برای این اولویت­ها ارزش قائل گردد؛ البته بهنگام ضرورت زن می­تواند با رعایت همه موازین شرعی، شغلی درخور طبیعت و شخصیت خودش انتخاب کند.

جمع­بندی داور

از بررسی روایات موجود در باب اشتغال زنان می­توان نتیجه گرفت که اسلام با حضور زنان در عرصه­های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، جامعه مخالفتی، ندارد؛ البته شرایطی را برای اشتغال و حضور زن در اجتماع بیان نموده است؛ ازجمله این­که حیا و عفت زن باید حفظ شود؛ دیگر این­که زن باید شغلی را انتخاب کند که با طبیعت و شخصیتش هماهنگ باشد؛ با همه این­ها از دیدگاه اسلام اولویت نخست برای دختران قبل از تحصیل و اشتغال، ازدواج است؛ اولویت بعدی نیز همسرداری، فرزند آوری و تربیت فرزند صالح است؛ بعد از رعایت اولویت­ها اگر ضرورت ایجاب کند که زن بیرون از خانه اشتغال داشته باشد می­تواند با رعایت شرایط اسلام به کار خود مشغول شود.
کلیدواژه­ها: اشتغال زنان، اختلاط، فرسودگی، طلاق

مطالب مرتبط