کرسی آزاد اندیشی وظایف شرعی و اخلاقی زن طلبه در شیرین سازی زندگی مشترک در مدرسه علمیه ریحانه النبی س رفسنجان

شناسه محتوا : 31355

1398/10/18

تعداد بازدید : 338

. استان: کرمان؛ شهر: رفسنجان؛ مدرسه علمیه: ریحانه النبی (سلام‌الله علیها). استاد ¬ارائه¬کننده: آیت‌الله امامی؛ استاد ¬منتقد: طلاب؛ داور: حجه الاسلام رمضانی.
  • : کرمان
  • : رفسنجان
  • : ریحانه النبی س
  • : آیت‌الله امامی
  • : طلاب
  • : حجه الاسلام رمضانی

چکیده دیدگاه ارائه‌کننده

زنان طلبه باید زندگی حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) را الگوی خود قرار دهند؛ امروزه نیز زنانی هستند که به فرمایشات آن حضرت عمل کرده و خود الگوی دیگران می¬باشند؛ مثلاً زنانی که بد¬اخلاقی¬ها و بد¬رفتاری¬های همسر خود را تحمل می-کنند تا بتوانند او را به راه حق و اسلام ناب دعوت کنند؛ در حقیقت زندگی برخی از این زنان هم‌درس است و هم تجربه؛ یکی از وظایف شرعی زنان اطاعت از همسر است؛ در زندگی زناشویی زن و مرد باید کاملاً به خواسته‌های یکدیگر احترام گذاشته و محبت را اساس زندگی قرار دهند؛ چراکه تنها بامحبت کردن می¬توانند همسر خود را شیفته خود کنند؛ هم¬چنین زنان باید بدانند که وظیفه اصلی آن¬ها شوهرداری است و اشتغال نباید به این وظیفه خدشه وارد کند؛ البته در صورت اشتغال و کسب درآمد، زن نسبت به درآمد خود اختیار کامل دارد؛ طبق مطالب گفته‌شده اگر زن وظایف خود را به طرز صحیح انجام داده و ایثار و ازخودگذشتگی داشته باشد، زندگی مشترک و موفقی خواهد داشت.
چکیده دیدگاه منتقد
وجود زن جلوه¬گاه ایثار و گذشت است؛ اما گاهی این ازخودگذشتگی به زن آسیب¬¬ جانی می¬زند که در اسلام پذیرفته نیست؛ به‌عنوان‌مثال در مسئله فرزند آوری برخی از زنان توان حاملگی با شرایط سخت را ندارند بنابراین مردان باید همسران خود را درک کرده و توقع به‌دوراز آوردن فرزندان متعدد را از آنان نداشته باشند. اطاعت زن از همسر خود نباید به فسق و فساد زن منجر شود؛ به‌عنوان‌مثال بعضی از مردان زنان خود را از داشتن حجاب منع می¬کنند یا تمایل دارند که زنانشان به مجالس گناه بروند؛ پس نمی¬توان گفت اطاعت زن از شوهرش هیچ قیدی ندارد؛ بلکه این اطاعت باید در¬ چارچوب شرع باشد. زنان شاغل که خود درآمدی به دست می¬آورند و به همه وظایف شرعی و اخلاقی خود نسبت به همسر و فرزندان پایبند هستند، طبق آیه 32 سوره نساء می¬توانند از درآمدشان استفاده کنند و در این مورد به اجازه همسر نیاز ندارند.
نتایج دیدگاه موافق
1.    اطاعت از همسر تنها در موارد مشروع واجب است؛
2.    محبت، شاه¬کلید زندگی شیرین و موفق است؛
3.    ایثار و گذشت لازمه زندگی است و در مسئله فرزند آوری توافق زوجین لازم است؛
4.    زنان نسبت به مصرف درآمد خود اختیار کامل دارند؛ اما در مسئله نذر حتماً باید رضایت همسر وجود داشته باشد؛
5.    یکی از وظایف مردان تأمین نیازهای همسر است؛ البته زن باید تا آنجا¬ که می¬تواند قناعت کند.
نتایج دیدگاه مخالف
1.    اطاعت از همسر تا آنجا¬ که منجر به گناه نشود، لازم است و در موارد نامشروع جایز نیست؛
2.    زنان نسبت به مصرف درآمد خود اختیار کامل دارند؛
3.    اگر مرد مخارج ضروری همسر خود را تأمین نکند، زن می¬تواند هزینه¬ نیاز¬های ضروری خود را بدون اجازه از اموال او بردارد.
جمع بندی داور
اگر مردان وزنان جامعه هرکدام به وظایف شرعی و اخلاقی خود عمل کنند، دیگر مباحثی مانند طلاق وجود نخواهد داشت؛ در عالم هستی هیچ زندگی¬ای به شیرینی زندگی حضرت امام علی (علیه‌السلام) و حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) نبوده است؛ بنابراین باید سبک زندگی این بزرگواران مطالعه شود و الگوی جوانان قرار گیرد؛ وظایف زنان در اطاعت، محبت، شوهرداری خوب و ایثار و گذشت خلاصه می¬شود که اگر زنان به این وظایف عمل کنند، زندگی شیرین و موفق خواهد شد.
کلیدواژه¬ها: زن، طلبه، خانواده، همسر سبک زندگی

مطالب مرتبط