بانو صدیقه مقدسی

شناسه نوشته : 9428

1393/02/21

تعداد بازدید : 2601

بانو صدیقه مقدسی
 
 سرکار حاجیه خانم صدیقه مقدسی در سال 1325متولد شدند، ایشان صبیه حضرت آیت الله حاج شیخ ابوالحسن شیرازی رحمت الله علیه اولین امام جمعه مشهد مقدس و همسر حجت الاسلام والمسلین حاج آقای موسوی خراسانی می باشند.
 
سوابق مبارزاتی :
آغاز حرکت های انقلابی بخش خواهران از سال 1349 به صورت مخفی.
راه اندازی راهپیمایی خواهران به صورت گروه های کوچک از قبیل راهپیمایی از مسجد فیل پایین خیابان و... که منجر به راهپیمایی 17 دی شد.
تربیت نیروهای ویژه برای حرکت های مبارزاتی و انقلابی.
انجام فعالیت های سیاسی با مشورت مقام معظم رهبری ، آیت الله شیرازی و آیت الله هاشمی نژاد.
بازداشت شدن ایشان در سال 1356 توسط رژیم پهلوی در ماه مبارک رمضان که منجر به تحصن علماء و خواهران در منزل حضرت آیت الله سید عبد الله شیرازی و بسته شدن بازار شد.
مادر شهید سید هشام، یکی از فرزندان این بزرگوار که در  جنگ تحمیلی سال 1359 در میدان هفت تیر آبادان به درجه رفیع شهادت نائل شدند.
 
سوابق علمی:
 ایشان در 12 سالگی چند کتاب جامع المقدمات را از محضر حضرت آیت الله حاج شیخ شیرازی فرا گرفتند و سایر دروس ادبیات عرب از قبیل صمدیه، سیوطی ،مغنی، منطق( حاشیه ملا عبدالله) و منطق مظفر  به طور خصوصی از محضر حضرت آیت الله صالحی حفظه الله (از اساتید درس خارج) و بعضی دیگر از اساتید فرا گرفتند.
دروس منطق مظفر، فقه و اصول از قبیل: لمعتین، مکاسب، معالم، اصول مظفر، رسائل و کفایتین را از آیت الله شیرازی و آیت الله مرعشی (از اساتید مدرسه عالی مطهری در تهران )، آیت الله بجنوردی و .... استفاده نمودند.
درس خارج کتاب صلاه ، طهارت، نکاح و حج و....، قواعد الفقهیه و چند بحث دیگر فقهی و اصولی را به صورت حضوری از محضر آیت الله بجنوردی در تهران، آیت الله رضازاده و غیر حضوری حضرات آیات عظام فاضل لنکرانی، سبحانی، خلخالی و .....باب حادی عشر، شرح تجرید، تفسر صافی، برهان و مباحث اخلاقی و معرفتی و ... را از محضر آیت الله شیرازی و...تحقیق و پژوهش پیرامون مباحث رجالی با استفاده از کتب مختلف رجالی بویژه معجم الرجال آیت الله خویی، اسناد روایات دماء ثلاثه در کتاب شریف وسائل الشریعه به مدت یکسال با استفاده از محضر آیت الله ربانی بیرجندی.
 
سوابق اجرایی:
از بنیان گزاران مدرسه علمیه اسلام شناسی حضرت زهرا سلام الله علیها در مشهد مقدس در سال 1347 و مدیریت آن.راه اندازی بخش خواهران در مدرسه عالی شهید مطهری در تهران در دو بخش دوره های تخصصی و عمومی از سال 1359زیر نظر حضرت آیت الله امامی کاشانی و مدیریت به مدت 5 سال.دعوت توسط سفارت ایران در کشور کنیا جهت سخنرانی در مراسم دهه فجر در سفارت و مجالس متعددی در شهرهای مختلف. ده سال دبیر برگزاری سمینار سیره عملی و نظری حضرت امام خمینی رحمت الله علیه در تهران به مناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام.عضو جمعیت زنان فرهیخته سازمان تبلیغات اسلامی.
 
سوابق تدریس:
از اولین شاگردان خصوصی ایشان در سن بیست سالگی سرکارخانم افشار و خانم رضوی که معالم و لمعه را در سال 1345 فرا گرفتند.تدریس ادبیات عرب، منطق، فقه و اصول، تفسیر ، اخلاق، اعتقادات و نهج البلاغه و .... در مدرسه علمیه اسلام شناسی حضرت زهرا سلام الله علیها از سال 1347 تاکنون.تدریس درس لمعتین  در دانشگاه الزهرا در تهران.تدریس دروس لمعه، اصول مظفر و اخلاق  در مدرسه علمیه حضرت زینب سلام الله علیها در تهران.تدریس اصول مظفر و لمعه در مدرسه امام جغفر صادق علیه اسلام در تهران.تدریس دروس صمدیه، سیوطی، حاشیه ملا عبدالله، اصول مظفر، اصول آیت الله مشکینی، معالم و لمعتین و .... در مدرسه عالی شهید مطهری به مدت 20سال( از سال 1359 تا سال 1379).تدریس رسائل و مکاسب به صورت خصوصی جهت گروهی از اساتید و شاگردان.مباحثه و رفع اشکال قسمت های مختلف کفایه جهت جمعی از اساتید در مقاطع مختلف به منظور شرکت آنان در امتحانات سطح سه و هم اکنون مسئول دو گروه پزوهشی، تحقیقاتی جهت بررسی  مباحث اصول کاربردی در فقه و تفسیر با استفاده از کتاب های اصول مظفر حلقه و کفایه .