هر طلبه یک اثر پژوهشی

شناسه نوشته : 19914

1395/09/24

تعداد بازدید : 444

 

هر طلبه یک اثر پژوهشی

وادی پژوهش و نویسندگی گستره­ی نقش‌آفرینی است.بزرگانی چون ابن‌سینا، رازی، مطهری، علامه عسکری، علامه جعفری و ... همگی اهل پژوهش و تحقیق بودند و تنها مصرف‌کننده دانش نبودند. گفتند، نوشتند و مکتوب کردند تا برگی بر دانش بشری بی افزاید.

بوستان پژوهش با آموزش صحیح و روشمند و بهره‌گیری از روش‌های پژوهشی پربار می­گردد، باید آموزش جست، آموخت، به کاوش نشست و به کاربست و همواره در پی خواستن، توانستن و یافتن بود. اساساً کسی که قصد فتح دریا دارد ما باید جرئت و جسارت ترک ساحل را هم داشته باشد و برای اتصال جویبار اندیشه به اقیانوس بی­کران دانش باید پرتوان و پرحوصله بود. برای تحقیق و تألیف باید فکر بالنده و جستجوگر، آموزش کافی و جرئت و شهامت برنوشتن داشت و نوشتن را با نوشتن باید آموخت.

نوقلمان باید هرروز یکی یا چند نمونه از تجربه‌های روح‌بخش گذشته خود را به‌گونه‌ای ساده و روان بنویسند و این شیوه‌ی نوشتن را آن‌قدر ادامه دهند تا بتوانند آنچه را که در دل و ذهن خوددارند، به‌صورت رسا و شیوا به قلم بیاورند.

نویسنده نوقلم، باید بادانش اندوزی، مطالعه و ازدیاد انگیزه‌های درونی خود، موانع آغازین نویسندگی را یکی پس از دیگری وانهد. موضوع یابی درست داشته باشد، تکیه‌بر ساده‌نویسی و گرایش به نوشتار عمومی بیاید، رویکرد خلّاق داشته باشد، از انتقاد بیمی نداشته باشند و با خودباوری و اتکا به دانش و دانسته­های خویش و با توکل به خدا و تلاش مستمر، به انجام رسالت خویش در تولید دانش اقدام کنند.

بحمدالله در راستای تحقق شعار راهبردی «هر طلبه یک پژوهشگر» گام‌های اساسی گسترش فرهنگ پژوهش، آشنایی با پژوهشگری نوین، مهارت ورزی پژوهشی، تشکل­های پژوهش، انسجام و کارآمدی در سال‌های گذشته برداشته شد و امسال نیز با شعار «هر طلبه یک اثر پژوهشی» پرتلاش و باانگیزه و با مشارکت فعال به استقبال هفته پژوهش می­رویم.

انتظار می­رود همه طلاب، مؤلف و نوقلم تپش قلم را در دستان خویش احساس نموده و با خلق یک ایده یا اثر پژوهشی همراه با قافله نویسندگان و کتیبه نویسان مکتب اهل‌بیت (پژوهش) قرار گیرند. این نوشتارمی تواند در قالب کتاب، مقاله، طرح یک ایده، یک فعالیت پژوهشی برای ساعات پژوهشی، یک تذکر و یا یادآوری علمی –پژوهشی، اخلاقی، رفتاری یا رویکردی به سبک زندگی بانوان اعم از سبک علمی –اقتصادی، سیاسی، اخلاقی، خانوادگی، اجتماعی و ...باشد.

بی­تردید باهمت متعالی طلاب خواهر در پایانه‌ی هفته پژوهش، برگه­هایی سبز و زرین به میراث مکتوب بشریت افزوده خواهد شد و شعار محوری «هر طلبه یک اثر پژوهشی» را به مشاهده خواهیم نشست.

 

                                                                                                                   و من ا…التوفیق